„All Right OK You Win”, czyli rzadkie koncertowe nagrania Elvisa Presley’a…

… i ich historia (część 4)

Omni73MemphisTenn Dzisiaj wtorek. Ja co tydzień tradycyjnie zapraszam Was na spotkanie z rzadkimi koncertowymi nagraniami Elvisa Presley’a.
Dzisiejsza, czwarta już, część będzie swoistym ukłonem w kierunku zmarłego przed kilkoma dniami (18 marca br) Chucka Berry’ego. Dlaczego? Otóż w dzisiejszym odcinku serii „All Right OK You Win” przyjrzymy się historii przeboju „Memphis, Tennessee” skomponowanego właśnie przez Chucka Berry’ego. Przeboju, który nie tylko Elvis Presley włączył do swojego repertuaru ale także… kilkukrotnie zaprezentował na scenie w latach siedemdziesiątych!
Ale po kolei.
W swojej autobiografii Chuck Berry zanotował, że prace nad utworem „Memphis, Tennessee” (czasami tytuł ten skracany jest po prostu do „Memphis”) rozpoczął w lipcu 1958 roku. Pisaniu piosenki miał poświęcić cały miesiąc a pierwsze demo z tą kompozycją zarejestrował na magnetofonie szpulowym wartym 79 Dolarów. Następnie nagranie trafiło w ręce Leonarda Chessa. 28 września 1958 roku Chuck Berry oficjalnie zarejestrował swoją wersję „Memphis, Tennessee”.
Rok później utwór został wydany na stronie B singla „Back In The U.S.A”.

Od momentu wydania płyty, „Memphis, Tennessee” stało się jedną z najczęściej nagrywanych piosenek w historii muzyki rozrywkowej. W swoim repertuarze mieli ją m.in. The Beatles, Roy Orbison, Jerry Lee Lewis, The Rolling Stones, Del Shanon, Paul Anka, Johnny Rivers i wielu wielu innych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Anglii, w samym tylko 1963 roku „Memphis” (tak czasem skraca się tytuł tej kompozycji) dotarło do wysokiego szóstego miejsca na liście przebojów w oryginalnym wykonaniu w tym samym czasie gdy wytwórnia Decca Records realizowała właśnie kolejną wersję tego hitu, tym razem w wykonaniu Dave’a Berry and the Cruisers.

Elvis Presley po raz pierwszy nagrał „Memphis, Tennessee” 27 maja 1963 roku podczas sesji w Nashville. Szefowie wytwórni RCA zamierzali wydać je na singlu widząc w nagraniu, w którym piosenkarz „śpiewa o swoim rodzinnym mieście potencjalny hit”. Wykonanie z tego dnia jednak przez wiele lat nie ujrzało światła dziennego… Dlaczego? Istnieją dwie teorie. Pierwsza mówi o tym, że Elvis nie był zadowolony z uzyskanego efektu. Inna z kolei głosi, że Presley zaprezentował swoje nowe nagranie piosenkarzowi Johnny Riversowi, który zafascynował się kompozycją do tego stopnia, że… nagrał i wydał swoją wersję przed Elvisem… „Memphis, Tennessee” w wykonaniu Riversa odniosło spektakularny sukces docierając do drugiej pozycji w zestawieniu Billboard Pop Chart.
Elvis kolejną wersję „Memphis, Tennesse” nagrał 12 stycznia 1964 roku. To wykonanie zostało zrealizowane na LP „Elvis For Everyone” rok później.

W studiu nagraniowym Elvis Presley zmierzał się z klasykiem Berry’ego aż dwukrotnie. Na scenie natomiast… wykonał ten ponadczasowy utwór zaledwie pięć razy. Po raz pierwszy zaprezentował go publiczności 20 sierpnia 1970 roku podczas popołudniowego show w International Hotel w Las Vegas. Wówczas był to jedynie krótki, około dwudziesto-sekundowy fragment. Nieco dłuższą wersję Presley przedstawił widowni zgromadzonej w tym samym miejscu (hotel International) podczas popołudniowego show 11 sierpnia 1971 roku. Ale pierwszą kompletną wersję ‚live’ fani usłyszeli dopiero dwa lata później – 3 lipca 1973 roku w Atlancie.
Dwa kolejne wykonania miały miejsce 6 sierpnia 1973 roku, ponownie w Las Vegas podczas koncertu otwierającego nowy sezon i finałowa 22 lipca 1975 roku w Ashville.
Poniżej kilka historycznych zapisów audio:

„MEMPHIS, TENNESSEE” – ELVIS PRESLEY (PIERWSZE i DRUGIE WYKONANIE ‚LIVE’. 20.08.70 DS/11.08.71 DS)
„MEMPHIS, TENNESSEE” – ELVIS PRESLEY (TRZECIE WYKONANIE ‚LIVE’ – KOMPLETNE. 3 LIPCA 1973)
„MEMPHIS, TENNESSEE” – ELVIS PRESLEY (FINAŁOWE WYKONANIE ‚LIVE’. 22.07.75)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.